A blogot díszítő képekről

Miskolc város középkori pecsétje
Miskolc város középkori pecsétje
(Forrás: Wikipédia)

Az oldalt látható kép Miskolc város középkori pecsétjének kőből kifaragott mását ábrázolja, eredetije a Sötétkapu Széchenyi útra nyíló boltozata felett látható.[1] A faragvány egy 1433-ból származó okmányon található lenyomat alapján készült. A sárga viaszba nyomott pecsét átmérője 4 cm, körirata a következő: "+SIGILLVM+CIVITATIS_MISKOLZ".  Középen valószínűleg Szent László király mellképe látszik, bal oldalán egy csillaggal, jobb oldalán pedig a holdsarlóval.[2]

A blog fejlécében Miskolc 1800. évi látképe látható.[3] A képet Norkó János rajzolta, rézmetszője Prixner Gottfried volt. A kép Miskolcot északról, a Deszkatemető felől ábrázolja. Jól látható a képen a minorita templom, a torony nélküli Mindszenti templom, az ortodox templom, a még szintén torony nélküli Kossuth utcai református templom, az avasi templom, a megye- és városháza, valamint az evangélikus templom épülete.[4]

A háttérképen a miskolci Gazdakör épülete látható a Deák Ferenc (ma Déryné) utcában, egy 1930-as képeslapon.[5]



[1] „Miskolc címere”, in Wikipédia, 2022. december 17., https://hu.wikipedia.org/w/index.php?title=Miskolc_c%C3%ADmere&oldid=25609252.

[2] Draskóczy István és mtsai., Miskolc története: A kezdetektől 1526-ig, szerk. Kubinyi András, köt. I (Miskolc: Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Levéltár és Herman Ottó Múzeum, 1996), 379–82.

[3] „Az avasi templom és temetkezései- Tiszáninneni Református Egyházkerület”, Tirek.hu, elérés 2025. január 4., https://tirek.hu/007/az_avasi_templom_s_temetkezsei/.

[4] Dobrossy István, Miskolc írásban és képekben, 2. kiad., köt. 1 (Miskolc: Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Levéltárért Alapítvány, 2006), 18.

[5] Dobrossy, 1:82.

Nincsenek megjegyzések: